Ahşap Ev Dekorasyonu Örnekleri, Modelleri ve Fikirleri

1885

Genellikle dağ evleri olarak da bilinen ve çokça sevilen ev türlerinden biri ahşap evlerdir. Kış aylarında oldukça soğuk olması nedeni ile çok fazla tercih edilmese de, gerek şömine seçeneği ile gerekse soba yakma şansı nedeni ile ahşap ev tutkunları çok fazladır. Fazla büyük olmayan ahşap evler için dekorasyonda daha minimum seviyede tutulmaktadır. Ahşap ev dekorasyonu için kişinin zevkleri ve istekleri göz önüne alınabilir.

Mutlaka incele:  Eskitme Boya Nasıl Yapılır?

Ahşap Ev Dekorasyonu İçin Öneriler

Ev içerisinde odalar arasında ya da varsa tek bir oda içerisinde çok fazla boşluk bırakmamaya çalışılmalıdır. Bu sayede hem daha sıcak bir ortam hem de tümüyle değerlendirilmiş bir ev oluşturulmuş olur. Ayrıca, genellikle tek katlı müstakil tarzda olan ahşap evler de ısıtma sistemi dekorasyondan daha önce düşünülmesi gereken konulardan biridir.

1Isıtma Yöntemi İçin Şömine Tercih Edilmeli

Sobayla ahşap eşyaların tutuşma riski ile karşı karşıya kalınmaması için şömine ahşap ev dekorasyonu için daha doğru bir seçenek olacaktır. Hem görünüm açısından hem de ısıtma yönteminin güçlü olmasından dolayı ahşap evler için ideal ısıtma şeklidir.

Mutlaka incele:  Salon Duvar Kağıtları, Taş Desenli Duvar Kağıtları Örnekleri

2Mutfak Tezgahlarında ve Dolaplarında Ahşap Kullanılmalı

Konsepte ve ahşap ev dekorasyonu için uygunluk açısından mutfak içinde kesinlikle ahşap malzemeler tercih edilmelidir. Görüntü anlamında bir bütünlük sağlayacağı için oldukça şık ve kolay kullanım sunacaktır. Bu aşamada malzemelerin kabarmamasına özen gösterilmelidir.

3Ahşap Banyo Tercihinde Bulunulabilir

Yine konsepte uygunluk açısından banyodaki malzemeler de ahşap ve taş seçimi olabilir. Bu sayede farklı bir görünüm elde ederken yine ortamdaki sıcaklığın korunması sağlanacaktır.

4Çatı Katının Camlarının Ön Tarafa Açılması

Henüz ev bitirilmemişken, yapılması oldukça kolay bir işlem teklif edilebilir. Çatı katındaki camların ön cepheye bakması, kişinin kullanamamasında dahi güzel bir ahşap ev dekorasyonu fikri olacaktır. İçeriden görünümü de oldukça başarılıdır.

Mutlaka incele:  Bahçe Düzenleme Teknikleri, Fikirleri ve Püf Noktaları

5Ahşap Evin Arkasında Bahçe Kullanımı

Kesinlikle ahşap ev sahiplerinin kullanması ve değerlendirmesi gereken ahşap ev dekorasyonu örneklerinden biri de bahçe kullanımıdır. Evin önünde ve arkasında farklı şekilde bahçe değerlendirmeleri yapılabilir.

6İki Katlı Evlerin Üst Katında Teras Kullanımı

Her insanın evinde olmasını istediği yaşam alanlarından biri de kuşkusuz teraslardır. Ahşap evlerde teras kullanımı da oldukça güzel bir görünüm verecektir.

Ahşap Evler İçin Uygun Olmayan Dekorasyonlar

Öncelikle ahşap evler tamamıyla ahşaptan yapıldığı için ev içerisinde böcek ya da tahtakurusu gibi haşeratların çok fazla olduğu düşünülebilir. Bu tür olumsuzlukları baştan engellemek için mutlaka ahşap ev dekorasyonu yaparken bitki benzeri canlıların evde tutulmaması gerekir. Bunun dışında halıların da çok ağır malzemeden yapılmamış olmasına dikkat edilmelidir. Dilerseniz, Açık Mutfak Salon Dekorasyonu ve Modelleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!