Bahçe Düzenleme Teknikleri, Fikirleri ve Püf Noktaları

2326

Bahçeli bir evde oturup pencereden baktığınızda düzensiz bir bahçe görmek hoşunuza gitmiyor mu? Birçoğumuz yemyeşil bahçesi olan bir ev hayal ederiz. Şöyle çiçeklerle bezenmiş. Ancak bahçe düzenleme teknikleri konusunda bilgimiz yoksa her seferinde bir yerler eğreti kalır.

Bahçe düzenleme teknikleri ve püf noktaları

Hani bu saatten sonra peyzaj mimarı olmanıza gerek yok. Bahçe düzenleme teknikleri ile ufak dokunuşlarla harikalar yaratabilirsiniz. Bütçenize göre edineceğiniz malzemelerle bahçenizde görsel bir şölen sunabilirsiniz. Ve birkaç obje ile son dokunuşlar; işte istediğiniz bahçe gözünüzün önünde.

Mutlaka incele:  En Güzel Mutfak Modelleri

1Önce planlayın

Bahçe düzenleme teknikleri sürecinde nerden başlayacağınızı bilememek işlerin daha düzelmez bir hal almasına neden olur. Bu nedenle öncelikle bir plan yapın. Bahçenizin büyüklüğüne göre, hangi alanların çiçeklere, ne kadarının çim olacağına, ekim dikim yapmak istiyorsanız bu bölüme ayrılacak alana karar vermelisiniz.

Şayet bahçenizde sebze türü ürünler yetiştirmek istiyorsanız daha az rüzgar alan ve güneşi en bol yeri ayırmanızda fayda var.

2Bahçenize ağaç dikecekseniz

Şayet bahçenizde ağaç yoksa veya mevcut ağaçlarınız yetersiz geliyorsa yeni ağaçlar dikmek isteyebilirsiniz. Ağaçları dikerken birkaç konuya dikkat etmelisiniz. Bahçe düzenleme teknikleri içinde ağaçlar önemli bir kodur. Bunların ilki mümkün olduğunca evinizin görüşünü kapatmayacak ve gelecek rüzgarı engelleyecek bir yöne dikim yapmalısınız. Ayrıca diktiğiniz ağaçların bir süre sonra büyüyeceğini ve yıllar sonra zarar vermeye başlayabileceğini hesap edin. Ayrıca yazın bahçenizde otururken size gölge sağlayacak bir şekilde dikebilirsiniz.

Mutlaka incele:  Banyo Dekorasyon Modelleri

3Malzemelerinizi temin edin

Planlamanızı yaptıktan sonra kullanacağınız, çim, tohum, fide gibi malzemelerinizi ayrıca kullanacağınız çapa, bel, tırmık gibi aletlerinizi hazır etmelisiniz. Bahçe düzenleme teknikleri için bilginiz dahilinde ekeceğiniz çiçekleri ve değişik süs bitkilerini edinin. Ancak bilginiz yoksa mutlaka aldığınız seraya sorun, çünkü harcadığınız emek ve para boşa gidebilir.

Hangi bitkiler kullanılır?

Çiçeklerinizi ve bitkilerinizi alırken dikkat edeceğiniz ilk konu renkleri olmalı. Normal renkleri, çiçek açma zamanı renklerini göz önünde bulundurursanız yaptığınız işe değer bir görünüm ortaya koyarsınız.

Mutlaka incele:  Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı? Salon Dekorasyonu Önerileri

Bahçenizde kadife türlerinde, yıldız çiçekleri, zinya, karanfiller, alisyum, gazanya, ipek çiçeği, horoz ibiği, yayılıcı çiçekler gibi pek çok çeşit çiçeği kullanabilirsiniz. Bu çiçekleri alırken mutlaka çiçekçinize danışın. Su ve ışık isteme durumuna, mevsimsel dayanımlarına bakarak çiçek ve bitkilerinizi belirlemelisiniz. Bahçe düzenleme teknikleri ve becerinizle çok güzel bir bahçeniz olabilir. Dilerseniz, Bahçe Oyun Grupları Fiyatları ve Fikirleri başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!