Dekoratif Boya Nedir ? Nasıl Yapılır?

1238

Evinizin dekorasyonunda bir farklılık mı yaratmak istiyorsunuz? O zaman birbirinden farklı dekoratif boya seçeneklerine şans verebilirsiniz.

Dekoratif Boya Nedir?

Dekoratif boya; farklı renk tonlarını bünyesinde aynı anda barındıran boyadır. Özellikle çiziklerin üzerinde sırıtmaması tercihlerde ön sırada olmasına neden olmaktadır. Yapımı aşamasında da dikkat edilmesi gereken hususlar söz konusudur.

Mutlaka incele:  Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır?

1Dekoratif Boya Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Dekoratif boya yapacaksak eğer amacımız duvarlarımızı süslemek ve güzel bir görüntü oluşturmaktır. Bunu yapacaksak eğer öncelikle malzeme seçimine sonrasında ise işlem sırasındaki dikkat ve hassasiyetimize önem vermeliyiz. Şimdi adımlar halinde inceleyelim.

2Malzeme Seçimine Özen Gösterin

Dekoratif boyalarla işlem yapacaksanız eğer; malzemeleriniz arasında desenli ve hazneli rulo aparata ihtiyaç duyacaksınızdır. Bu aşama tamamen zevkinize kalmıştır. İstediğiniz deseni seçtiğinizde geri kalan malzemeler sıradan boya malzemeleri ile aynıdır.

3Su Bazlı Dekoratif Boya Tercih Edin

Dekoratif boya işleminde kullanacağınız boya su bazlı olursa kıvamı tutturmanız daha kolay olacağı gibi hata yapma olasılığınız da yüksek derecede düşecektir. Ayrıca işlem sırasında da sizi çok fazla uğraştırmayacaktır.

Mutlaka incele:  Salon Duvar Kağıtları, Taş Desenli Duvar Kağıtları Örnekleri

4Aparatınızın Üzerine İşaret Koyun

İşleme başlamadan önce desenlerin birbiriyle paralel bir uyum içerisinde olması için, aparatınızın aynı noktasından başlayıp deseni vermeniz gerekmektedir. Bunun için aparatın bir noktasına işaret koyup her desen çekişimiz sırasında aynı noktadan başlayabiliriz.

6Boya İşleminin Sonrasında Yeterince Bekleyin

Dekoratif boya işlemini duvar boyası yaptıktan sonra yapmak istiyorsanız eğer; normal boyama işlemi bittikten 4 saat sonra başlamanız idealdir. Boyanın kurumamış olması durumu, desenli boya işleminin zarar görmesine sebebiyet verebilmektedir.

7Sizin İçin De Zor Değil !

Dekoratif boya işlemi yapacaksanız; bu önemli notları göz önünde bulundurmanız ve eksikliğini yaşamamanız gerekmektedir. Aksi takdirde boya yapma işi size bir eziyet hissiyatı verebilmektedir. Fakat bu adımlara dikkat edip gerçek bir şaheser ortaya çıkartabilirseniz; o zaman bunun keyfini yaşamak için duvarınızın önüne bir koltuk çekmeniz yeterli olacaktır. Ortaya çıkardığınız eseri de sanat eseri olarak değerlendirip değerlendirmemek size kalmıştır.

Salon İçin Modern Avize Modelleri

Ev dekorasyonunda farklılık yaratan en önemli detaylardan biri de aydınlatma üniteleridir. Evinize uygun aydınlatma modelleri için fikir edinmek istiyorsanız, Salon İçin Modern Avize Modelleri, Örnekleri ve Fikirleri adlı yazıya göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!