Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır?

1453

Duşakabinler banyomuzu daha kullanışlı hale getiren bölmelerdir. Ancak sürekli kullanım neticesinde mutlaka kireç tortusu ve buna bağlı küflenmeler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Duşakabin temizliği için bir çok yöntem bulunmakta.

Duşakabin temizliği nasıl yapılır?

Banyo temizliğinde en uğraştırıcı kısım duşakabin temizliğidir. Duşakabin temizliğinde işinizi kolaylaştıracak önerileri sizler için derledik.

Mutlaka incele:  En Güzel Ev Dekorasyonları

1Duşakabin temizliği yaparken neler kullanılır?

Duşakabin temizliğini tercihinize göre kimyasallar kullanarak veya bundan kaçınıyorsanız doğal malzemelerle yapabilirsiniz. Duşakabin temizliği çok zor değil ancak uzun süre temizlemezseniz işiniz zorlaşabilir.

2Kimyasallar ile temizlik

Duşakabinlerinizi kireç çözücü, camsil ve bulaşık deterjanı gibi malzemeleri kullanarak temizleyebilirsiniz. Bu biraz lekelerin durumuna ve duşakabininizin yapıldığı malzemeye göre değişir.

3Düz camlı duşakabinler

Camı buzlu veya kumlanmış cam olmayan duşakabinlerde en önemli sorun su lekeleridir. Eğer uzun süre temizlemezseniz çok kötü bir görünümleri olur. Bu gibi durumları önlemek için banyoda işiniz bittiğinde bir bezle hemen kurulayın. Bu iş için camsil veya benzeri bir ürünü kullanabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Küçük Mutfak Dekorasyonu

4Uzun süre birikmiş lekeler

Eğer temizleme işini ertelerseniz duşakabininizin ek noktalarında kireç birikiminden taşlaşmalar meydana gelebilir. Bunları kireç çözücü kullanarak giderebilirsiniz. Ancak kireç çözücüyü fazla kullanmak zamanla derzlerin delinmesine neden olabilir.

5Sirke ve karbonat ile duşakabin temizliği

Duşakabinlerinizde meydana gelen tortuları karbonat ve beyaz sirke iklisi ile temileyebilirsiniz. Tortuların üzerine karbonat serpip üzerine beyaz sirke dökerek 10 dakika kadar bekleyin ve ardından durulayın.

6Duşakabin zemini için

Duşakabinlerinizin zeminleri için beyaz sirke veya kireç çözücü kullanabilirsiniz. Kireç çözücü hızlı bir atki gösterir ancak derzleri de delebilir. Ayrıca kimyasal oluşu da ayrı bir muamma. Bunun yerine aynı şekilde beyaz sirke kullanarak doğallığı yaşayabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı? Salon Dekorasyonu Önerileri

7Camlar için su kaydırıcı spreyler

Araçlarda kullanılan yağmur kaydırıcı spreyi aynı mantıkla duşakabin camlarınızda kullanabilirsiniz. Bunun için iyice temizlediğiniz ve kuruladığınız camınıza püskürterek bir mikrofiber bez ile yaydırarak yedirin.

Temizlikte dikkat edilmesi gerekenler

Özellikle kimyasalları kullanırken tuz ruhu ve çamaşır suyunu birbirine karıştırmayın. Ortaya zehirli gazlar çıkacağından zehirlenme ihtimaliniz bulunmakta. Ayrıca bu malzemeleri fazla kullanmak derz aralarına zarar vermektedir. Duşakabin temizliği için en kolay yol kullanımdan sonra hemen yapılması. Bu işinizi kolaylaştıracaktır. Pratik ev temizliği için diğer önerilerimize de göz atmayı unutmayın.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!