Kapsamlı Evlilik Listesi ve Önerileri

En güzel düğün hazırlıkları tavsiyeleri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

2862

Evlilik hazırlıkları sırasında ilk olarak ev eşyaları satın alınmaya başlar. Çeyiz hazırlanırken o kadar çok ayrıntı vardır ki mutlaka bir şeyler unutulur. Sıfırdan ev kurmak elbette ki çok zor ancak kendinize bir evlilik listesi hazırlarsanız unutma ihtimalinizi de en aza indirirsiniz.

En Kapsamlı Evlilik Listesi Önerileri

Evlilik listesi yaparken zaruri ihtiyaçlarınızı ilk olarak almaya başlayın. Çeyiz hazırlıkları sırasında da önceliği isteğinize göre yatak odasına ya da mutfağa verebilirsiniz. Yatak odasına alınacaklar daha azdır ancak biraz pahalı ürünler olduğu için ilk olarak yatak odası alışverişinizi de tamamlayabilirsiniz.

1Ev Eşyaları Listesi ve Fiyatları

Televizyon, çamaşır-bulaşık makinesi, buzdolabı, derin dondurucu, kurutma makinesi (isteğe göre), fırın, davlumbaz, klima (isteğe göre), koltuk takımı, yemek odası takımı, yatak odası takımı, halılar, tül ve perdeler, tv ünitesi, ocak, ütü, ütü masası, fritöz, kahve makinesi, çay makinesi, tost makinesi gibi eşyalar ev için mutlaka alınması gereken eşyalardır. Bu eşyaların fiyatları markasına ve özelliklerine göre değişebilir. Örneğin sebil özelliği olan bir buzdolabını 4000-5000 TLye alabilirsiniz ya da normal bir buzdolabını 1000 TL’ye de bulabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Düğününü Nasıl Planlarsın?: Düğüne 5-6 Ay Kala Yapılması Gerekenler

2Evlilik Listesi 2017

Evlilik hazırlıklarına başladığınız anda kendinize bir liste yapmanızı tavsiye ediyoruz. Listenizi isterseniz bir kağıda, isterseniz telefonunuza, isterseniz de bilgisayarınıza yazabilirsiniz. Satın aldıkça ya da size hediyeler geldikçe temin edilen eşyaların üzerini çizebilirsiniz. Bu şekilde hangi eşyaların alındığını hangilerinin kaldığını görmeniz daha kolay olacaktır. Eğer isterseniz hangi eşyayı ne kadara aldığınızı yazarak toplam maliyetinizi de hesaplayabilirsiniz.

3Evlilik Listesi Excel

Evlilik listesi excel üzerinden de kolayca hazırlanabilir. İsterseniz kendi önceliklerinize göre bir liste hazırlayabilirsiniz isterseniz de internetten bir liste indirebilirsiniz. Listeyi evin farklı bölümlerine göre kategorilere ayrırarak da hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde daha derli toplu bir liste olur. Evlilik listesi pdf olarak da hazırlanabilir ancak pdf dosyasının üzerine yeni bir şey eklemek mümkün olmadığı için listeyi eksiksiz hazırlamazsanız sizin için pek kullanışlı bir liste olmayacaktır.

4Çeyiz Listesi Detaylı

Detaylı bir çeyiz listesi hazırlayacaksanız bir evin bütün ihtiyaçlarını düşünmelisiniz. Şişe açacağından deterjan kutusuna, mandal sepetinden nihaleye kadar bütün ihtiyaçları yazmalısınız. Genellikle göze fazla batmayan ve fazla kullanılmayan eşyalar unutulur. Bu eşyalara ihtiyacınız olduğu zaman aklınıza gelirler. Böyle bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız kendinize detaylı, güzel bir çeyiz listesi hazırlamalısınız. Hali hazırda eğer ailenizle yaşıyorsanız kendi evinizdeki eşyaları da göz önünde bulundurarak detaylı bir çeyiz listesi hazırlayabilirsiniz. Çeyiz listesi hazırlarken yakın zamanda evlenen arkadaşlarınızdan ve aile büyüklerinizden de fikir alabilirsiniz.

Mutlaka incele:  En Komik Gelin Damat Fotoğrafları

5Düğün Listesi

Düğün listesi çok daha kapsamlı bir listedir. Ev eşyaları, çeyiz listesinin yanı sıra düğün günü hiç bir şeyini unutmamanız için tam kapsamlı bir düğün listesi hazırlamalısınız. Düğün listenizi hazırlamazsanız giyeceğiniz ayakkabıyı bile telaştan unutma ihtimaliniz var. Bu nedenle her detayı planlayıp eksiksiz bir liste hazırlamaya özen gösterin. Gelin çiçeği, gelin ayakkabısı, aksesuarlar ve düğünle ilgili yanınıza almanız gerekenleri mutlaka yazın.

6Mutfak Eşyaları Çeyiz Listesi

Mutfak eşyaları, yatak odasına alınacak çeyizlerden çok daha kapsamlıdır. Mutfağa alınacak eşyalarınızı unutmamanız için geniş bir liste hazırlamalısınız. En çok para ödeyeceğiniz ürünler yemek takımları, çatal-bıçak takımları ve tencere takımıdır. Bu nedenle önceliği bunlara vermenizi öneriyoruz. Bu eşyaları aldıktan sonra diğer eşyalarınız çok daha az tutacaktır. Bir seferde birçok ürün almanız kolaylaşacaktır. Tencere takımı olarak çeyiz paketlerinde genellikle çelik tencere seti olur. Son yıllarda çok sık adı duyulan granit tencereler kullanışlıdır. Granit tencerelerin yanı sıra teflon tencereler de sağlıklı bir tercih olacaktır. Plastik ürünler yerine daha sağlıklı olan silikon ürünleri tercih edebilirsiniz. Silikon, ısıya dayanıklı olduğu için sağlığınızı tehdit etmez. Ayrıca metal ve cam ürünler de kullanabilirsiniz. Saklama kabı işinize çok yarayacaktır. Bol miktarda saklama kabı da satın alabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Düğün Sandalyesi Süsleme Modelleri

7Mutfak Gıda İhtiyaç Listesi

Düğünden kısa bir süre önce mutfağınız için alışveriş yapmalısınız. Eğer balayına gitmeyecekseniz sebze-meyve alışverişi yapabilirsiniz ama bu alışverişi en erken düğünden 1-2 gün önce yapmalısınız aksi takdirde yiyecekler bozulabilir. Balayına çıkmayı düşünüyorsanız kesinlikle sebze-meyve satın almamalısınız. Mutfağınızın temel gıda ihtiyaçlarını satın alabilirsiniz. Tuz, şeker, çay, kahve, un, bakliyat ürünleri, atıştırmalık ürünler, kapalı ambalajlarda kuru yemiş, sıvı yağ, salça, ketçap-mayonez, sos, baharatlar, makarna, hazır çorba, yumurta gibi ürünleri satın alabilirsiniz. Satın alacağınız ürünleri uygun saklama koşullarında saklamayı ihmal etmeyin. Bozulabilecek hiç bir ürünü balayından dönmeden satın almayın. Evinizde böceklenme, koku yapabilecek ürünlerden de uzak durun. Mutfak alışverişinizi yaparken eviniz için temizlik ürünleri de satın alabilirsiniz. Bulaşık deterjanı, tablet, cam sil, cam bezi, çamaşır suyu, sünger, bulaşık teli, mikrofiber bez, leke çıkarıcı, deterjan (renkli ve beyazlar için), krem temizleyici, yüzey temizleyici, tuz ruhu, el sabunu, şampuan, saç kremi, duş jeli satın alabilirsiniz.

Çeyiz Setinize Küçük Ev Aletleri Önerileri

Çeyiz setinizin olmazsa olmazlarından biri de küçük ev aletleridir. Küçük ev aletleriyle ilgili bilgi ve öneriler için Çeyiz Setinize Küçük Ev Aletleri Önerileri isimli yazımıza göz atmayı unutmayın.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!