Gelin Çıkarma Nasıl Yapılır?

1196

Düğünün en hüzünlü dakikaları evden gelin çıkarma olarak bildiğimiz gelinin baba evinden çıkışı, aile ile vedalaşmasıdır. Bu keyifli günün en dokunaklı kısmı olduğu için ailenin her üyesinde ayrı bir hassasiyet yaratır.

Düğün Gününün En Hüzünlü Hali – Gelin Çıkarma

Düğününüz için tüm hazırlıklar tamamdır; artık tek yapılması gereken ona odaklanmak ve son saatlerin tadını çıkarmaktır. Fakat arada bir küçük ritüel daha vardır; evden gelin çıkarma. Özellikle anne ve baba için dokunaklı anlara ortam hazırlayan gelin çıkarma, beraberinde birçok ritüeli de getirir. Gelin çıkarma ile ilgili tüm adımlarını sizin için derledik.

Mutlaka incele:  Kız İsteme Gelenekleri Nelerdir?

1Konvoysuz gelin çıkarma olmaz

Damat tarafı arabalarla oluşturduğu konvoyla birlikte gelin evine gelir. Her bir arabanın aynasına tercihe göre kırmızı kurdele veya farklı birer kumaş asılır. Damat bazen davul ve zurna, bazen istenen başka bir müzik eşliğinde gelin evine geldiğini duyurur.

2Gelin evi kapısı açılmaz

Gelin evinin geleneklerinden biri olarak ilk aşamada çalınan kapı açılmaz. Adete göre burada damat gelini almak istediğini göstermeli, gelin tarafı ise gelin almanın zorluğunu anlatmalıdır. Bu süreç damadın elini cebine atmasıyla son bulur.

Mutlaka incele:  Birbirinden Romantik Düğün Arabası Süsleme Yazıları

3Gelinin babasından izin

Damat gelinin babasından son olarak bir izin ister. Gelin ailesiyle vedalaşır, damadın koluna girerek kapıdan çıkar. Tüm bu neşeli ritüelin en hüzünlü kısmı işte tam da burasıdır. Özellikle gelinin babasının hüznü, ailenin diğer fertleri tarafından dağıtılmaya çalışılır. Zira bu durumdan en çok etkilenen genelde babalar olur.

5Gelin için Hüzünlü, Erkek Tarafı İçin Keyifli Anlar

Gelin ve damat konvoya yaklaştığında tekrar müzik başlar; gelin ve damat dans etmeye devam ederler. Gelinin ailesi ve damadın konvoyunun da katıldığı bu süreç, gelinin evden çıktığının, damadın gelini aldığının da duyurulması amacını taşır.

6Yaşadığınız Hüzünlü Dakikalar Mutluluğa Açılan Yeni Kapınız

Düğün günü, gelin ve damadın en çok eğlendiği, keyfini çıkardığı, unutulmaz anlar yaşadığı gündür. Yepyeni bir hayata adım atan gelin ve damat eski hayatlarıyla da bağlarını yavaş yavaş koparmaya başlarlar. Gelin çıkarma bu sebeple, gelin ve damadın evlerine vedası olma anlamında ayrı bir anlam taşır. Fakat bu hüzünlü dakikalardan sonra tek yapılması gereken düğünün tadını çıkarmaya başlamaktır.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!