Isı Yalıtım Levhası Nedir? Nasıl Yapıştırılır?

648

 

Sıcaklığın ya da soğukluğun, binaların içerisine girmesini ya da çıkmasını engelleme işlemine ısı yalıtımı diyoruz. Bu ısı yalıtımı için kullanılan temel malzemelerin içinde ise ısı yalıtım levhası en başta gelenlerdendir.

Isı Yalıtım Levhası Uygulama Aşamaları

Isı yalıtımı yaptırmak istiyorsak eğer; ilk olarak bilmemiz gereken nerelere uygulanabileceğidir. Bu aşamada şunu söyleyebiliriz ki binanın zeminine, tavanına, iç cepheye ya da dış cepheye ısı yalıtım levhası vasıtasıyla yalıtım işlemi uygulanabilmektedir.

Mutlaka incele:  Vintage Mutfak Dolabı Modelleri

1Yüzeyin Temizliği

Isı yalıtım levhası uygulamalarını kullanacağımız yüzeyin önceden temizlenmesi önemli bir koşuldur. Bölgede kir, pislik, toz, çatlamalar, şişmeler olmamalıdır. Yani ısı yalıtım levhası uygulanacak olan yüzey temiz ve düzgün bir halde olmalıdır.

2Yapıştırma Aşaması

Isı yalıtım levhası yapıştırma işleminin öncesinde yalıtım yapılacak bölgeye yapıştırma için harç uygulanır. Sonrasında levhalar bölgelere yapıştırılır ve yapıştırma sırasında levhaların arasında boşluk olmamasına da dikkat etmek gerekir.

Mutlaka incele:  Su Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

3Dübelleme Aşaması

Yapıştırma işleminden sonra levhaların kalıcılığını sağlamak için ve performansının zamanla kaybolmaması için dübelleme işlemi uygulanmalıdır. Bu sayede ısı yalıtım levhaları uzun ömürlü olacaktır. Aynı zamanda zaman geçse dahi hala aynı kalitede etki gösterecektir.

4Sıva ve File İşlemleri

Sabitlediğimiz ısı yalıtım levhalarını kötü görüntüden arındırmak için sıva ile birlikte aynı anda file işlemi de gerçekleştirilmektedir. Donatı filesi olarak adlandırdığımız bu file ya iki kat sıvanın arasına ya da kalın bir sıvanın içine uygulanacak şekilde değerlendirilebilir.

Mutlaka incele:  Açık Mutfak Salon Dekorasyonu ve Modelleri

5Mineral Kaplama ve Boyama İşlemleri

Son aşamada ise uygulanabilecek olan bir mineral kaplama işlemi ile ısı yalıtım levhanızın dayanıklılığını artırabilirsiniz. Zorunlu olmamakla beraber eğer uzun bir ömür sürmesini istiyorsanız yapmanız gerekir. Bu kaplamanın ardından da duvarın boyanma işlemi gelir.

Neler Elde Ediyoruz?

Dışarıdan gelen soğuk havayı önlediğimiz gibi aynı zamanda yaz aylarında da sıcak havayı engelleyebilmiş olacaksınız. Basit etkenlerden dolayı zarar görmeyecektir. Yapının dıştan estetik görünmesine de yol açar. Böcek ve hayvanların uzak durmasını da sağlamış olur. Ekonomik yönü de önemlidir. Bu sayede doğal gaz için olan masraf da sıcaklık yönünden problem yaşamayacağınız için otomatikman azalacaktır.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!