Isı Yalıtımı Malzemeleri Nelerdir? Nasıl Yapılır ?

616

Isı yalıtımında kullanılan temel malzemeleri bilmeden “Isı yalıtımı nasıl yapılır?” sorusunun cevabını aramak mantıksız olur. Bunun için öncelikle ısı yalıtımında cam yünü, taş yünü, ısı yalıtım levhaları, köpük gibi daha birçok malzemenin kullandığını bilmek gerekir.

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

İstediğiniz ısı yalıtım şeklini seçtikten sonra nasıl yapıldığı konusu üzerinde durabilirsiniz. “Isı yalıtımı nasıl yapılır?” diyorsanız çeşitli yerlere uygulanabilecek olan bu işlem için aşama aşama nasıl uygulanacağı konusunda bu yazımızda size bilgi vereceğiz.

Mutlaka incele:  Yalıtım Nedir? Yalıtım Çeşitleri Nelerdir?

1Neden Yapmalıyız?

Isı yalıtımının temel amacı sıcaklık dengesini sağlamak olduğu için eğer sıcaklık dengesi yoksa insan vücudu hastalıklara meyletmeye başlayacaktır. Bunun için en temelde sağlık için ısı yalıtım tercih etmemiz gerekmektedir.

2Maddi Getirisi Var Mı?

Isı yalıtım olmayan binalar kış aylarında sıcak kalmayacaktır ve bunun acısını bir şekilde doğalgazdan çıkaracaksınızdır. Kabarık faturalara mahal vermemek adına ısı yalıtımı tercih edebilirsiniz.

3İç Yalıtım İhtiyacı

Binanızın ilk yapılış aşamasında kesinlikle iç yalıtım yaptırmakta fayda vardır. Bu aşamada özel alaşımlı köpük tercih edebilirsiniz. Bu yalıtım zaman içerisinde sıcaklık dengesini sağlayacak ve ani değişimlerden sizi koruyacaktır.

Mutlaka incele:  Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ve Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

4Zemin Hazırlama Aşaması

Eğer ki ısı yalıtım yapılacaksa, uygulanacak olan zemine öncelikle bir temizlik uygulanmalıdır. Zemin, düz bir zemin haline getirilmek zorundadır. Yoksa zaman içerisinde alınan verim gitgide düşecektir.

5Isı Yalıtım Levhaları Yerleştirme Aşaması

Isı yalıtımı sağlayacak olan levhalar yerleştirildiğinde farklı olarak eğer iç cephe kullanılıyorsa, işlem sonrası üzerine alçıpan tercih edilmelidir. Dış cephe için böyle bir gereklilik yoktur.

7Dış Cephe Boyaması

Bütün işlemlerin sonrasında cepheye boya uygulanması olayın tamamen sona erdiğini gösterir. Bu şekilde ısı yalıtım işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

8Isı Yalıtım Bunlardan Mı İbaret ?

Isı yalıtımı dendiği zaman bunlar akla gelmektedir fakat bütün ısı yalıtım işlerini kapsamamaktadır. Camların kalınlığını baktığı cepheye göre seçmek bile bir ısı yalıtım uygulamasıdır. Hatta güney cepheye bakan ev güneş alacağı için ince cam ve kuzeye bakan yerlerde kalın cam kullanılması bile bir ısı yalıtım işlemi olarak sayılabilir. Yani “Isı yalıtım nasıl yapılır?” sorusunun cevabının bir kısmını aslında bilmekteyiz.

Dış Cephe Mantolama Modelleri

Yalıtım ve mantolama konusunda daha fazla fikir almak isterseniz, En Güzel Dış Cephe Mantolama Modelleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!