Küçük Balkon Dekorasyon Örnekleri

1583

Yaz geldi, havalar iyice ısınmaya, odalar dar gelmeye, klimalar yetmemeye başladı. Evlerdeki tek serin ve nefes alınabilinecek yerler, yani balkonlar eski popülaritesini yeniden kazandı. Hal böyle olunca balkon dekorasyonu da kafa yorulması gereken bir detay olarak karşımıza çıktı. Peki, bir açık hava mekanı olarak balkon dekorasyonu oldukça zahmetli ve dikkat isteyen bir uğraşken, bir de o balkonun “küçücük, minicik olduğunu düşünürsek” işimiz iki hatta üç kat zorlaştı demektir. Küçük alanların dekorasyonu her zaman daha zor ve daha kafa yorucu olmuştur. İşte bu sebeple işinizi kolaylaştırmak, küçük balkon dekorasyon örnekleriyle size ilham verebilmek için bu yazıyı hazırladık.

İşte, küçük balkon dekorasyon örnekleri;

1Katlanabilir eşyalar seçin

Küçük balkonların can kurtarıcısı katlanabilir eşyalardır. Balkonunuz küçük ama beklentiniz büyük ise eşya seçimlerini katlanabilir masa, sandalye, sehpa hatta gerekmediği zamanlarda yer işgal etmemesi için katlanabilir raflardan yana kullanın. Bu eşyaların bir kısmını örnek fotoğrafta görüldüğü gibi katlayıp duvara asarak aynı zamanda dekoratif bir görüntü de elde edebilirsiniz.

Mutlaka incele:  Dikdörtgen Salon Dekorasyon Örnekleri

2Her köşesinden faydalanın

Evet, balkonum küçük diyerek üzülmekten vazgeçin ve her köşesinden faydalanın. Mesela balkon korkuluğunu es geçmeyin. Dekorasyonda kullandığınız ana renk ile boyayarak bir bütünlük sağlayın. Ardından da saksı, portatif masa hatta gazete/dergi kutunuzu balkon korkuluğuna monte edin. Uygun olan konumlarda saksılarınızı dışa doğru monte ederek kullanmak yer konusunda sıkıntılı olan balkonunuza ferahlık sağlar.

Not: Balkon korkuluklarına özellikle saksı monte ederken iyice kontrol edip tehlike yaratmadığına emin olmanızda fayda var.

Mutlaka incele:  Vintage Mutfak Dolabı Modelleri

3Görsel bütünlüğe dikkat edin

“Yok artık!” dediğinizi duyar gibiyiz. Evet, bu kadar da küçük balkon oluyor. Biz buna balkoncuk diyoruz ve böyle bir balkonu nasıl dekore etmeniz gerektiğini biliyoruz. Şifremiz: Görsel bütünlük! Balkonumuz küçük ötesi ise zaten imkanımızda olmadığından sade ve görsel bütünlüğü sağlayacak tek renk ile dekorasyonu tamamlıyoruz. Hatta kullanılması şart olan oturma alanı, masa gibi eşyaları direk balkona gömerek yerden olabildiğince tasarruf ediyoruz. Balkona, gömme masa ya da gömme koltuk fikri pek cazip bir şey değil ama bazen dar alanda kısa paslaşmalar şart oluyor!

4Dekorasyonu gözünüzde büyütmeyin! Sonuçta balkonunuz küçük

Dekorasyon keyifli, zahmetli ve bütçe isteyen bir uğraş olarak bazen insanın gözünde büyür de büyür! Ama konumuz küçük balkon dekorasyon fikirleri olduğu için, dekorasyonu da gözümüzde büyütmüyoruz. Hatta balkonumuz gibi dekorasyonu da küçültüyoruz! Nasıl mı? Ev içinde kullanmadığımız ya da geri dönüşüm olarak depoda tuttuğumuz eşyaları balkonumuzda değerlendirerek. Örnek olarak seçtiğimiz bu fotoğraf konuyu tam olarak anlatıyor. Eski meyve kasaları, atıl durumdaki bir kova, yıpranmış eski kilimimiz doğru renk ve konum seçimi ile işimizi fazlasıyla görebilir. Üstelik şıklıktan da ödün vermeyerek…

Mutlaka incele:  Ev İçi Aydınlatma Ürünleri Nelerdir?

5Karmaşa bazen iyidir! Konu komşu ne der diye düşünmeyin

Balkonum küçük ama dekorasyon fikirlerim büyük diyenler için söyleyebileceğimiz tek şey “rahat olun ve ne istiyorsanız yapın!” Çünkü bazen karmaşa da iyi olabiliyor. Biz karmaşayı “karma” olarak ele alarak küçük balkonda nasıl birçok mevsime uyum sağlanır onu anlatmak istiyoruz. İşe ilk olarak zeminden başlamak gerekiyor. Ahşap zemin size yaz aylarını, sahillerdeki şezlongları anımsatır, yeşil çim modelindeki halı ise ilkbaharı, piknik keyfini yaşatır. Bu açıdan balkonum küçük demeyin ve bölün ikiye. Bir kısmına çim halı, bir kısmına ahşap parke döşeyerek dekorasyonda karma keyfini sürün. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey zemini ne ile döşerseniz üzerine de ona uygun eşya ve aksesuarlar seçmeniz…

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!