Mantolama Çeşitleri Nedir? Mantolama Nasıl Yapılır?

652

Isı yalıtımı için binaların dış cephelerine yapılan giydirme işlemine mantolama denir. Dış cephe mantolama, iç cephe mantolama, ortadan mantolama, döşeme mantolama ve çatı mantolama gibi başlıklara ayırabiliriz. Eğer Mantolama nasıl yapılır? diye soruyorsak; bunun cevabını yazımızın devamında bulmanız mümkündür.

Çeşitlerine Göre Mantolama Nasıl Yapılır?

Çeşitlerine göre mantolama nasıl yapılır sorusuna tasnif edilmiş halde bir cevap verdiğimiz bu yazımızın her başlığında seçenekleri önünüze sunacağız. Siz de size uyan mantolama çeşidini bu şekilde seçebilir ve zaman kaybetmeden uygulanmasına başlayabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Birbirinden Güzel Mutfak Avize Modelleri Örnekleri ve Fikirleri

1Dış cephe mantolama

Binanızın dış cephesine uygulanan bu mantolama çeşidinde, yalıtım malzemeleri ile ısının ya da soğukluğun dışarıdan içeri sızması engellenmektedir. EPS, XPS, taş yünü ve neopor gibi malzemeler kullanılır ve en çok tercih edilen yöntemdir.

2İç cephe mantolama

Dış cepheye yapılan mantolama işlemiyle aynı olarak değerlendirilebilir. Sadece farklı olarak iç cepheye yapılan mantolama işleminden sonra üzerine alçıpan ile uygulama yapılmaktadır.

Mutlaka incele:  Beyaz Mutfak Dolabı Modelleri Önerileri ve Fikirleri

3Ortadan mantolama

Bu mantolama çeşidi de aslında adından anlaşılmaktadır. Dış cephe ile iç cephe arasında kalan orta kısma yapılmaktadır. Ortadan mantolama günümüzde çok fazla tercih edilmeyen bir yöntemdir.

4Döşeme mantolama

Binaların iç cephesindeki zemine uygulanan bir mantolama çeşididir. Temel yapılış sebeplerinden biri ısı kaybını engellemek olsa da diğer bir önemli sebep de sıvı akışını engellemektir. Bunun için suya dayanıklı olan XPS levhaları çoğunluk tercih edilir.

5Çatı mantolama

Bu işlemin birden fazla temel amacı vardır. Yine ısı yalıtımı için tercih edilmekle birlikte sıvı akışı ve ses akışını engellemek amacıyla da tercih edilmektedir. Daha üstte bir kat olmadığı için çoğunlukla yağmur dolayısıyla sıvı akışını engellemek içi yapılır.

Mutlaka incele:  Dubleks Ev Dekorasyonu Modelleri

Hangisini Tercih Etmeliyiz?

Mantolama nasıl yapılır ve neden yapılır soruları hakkında nispeten cevap elde ettikten sonra tercih kısmı size kalmıştır. Hangisine hangi gerekçeyle ihtiyaç duyuyorsanız, bunun kararını verdikten sonra siz de kendinize uygun mantolama biçimini uygulatmaya başlayabilirsiniz. Ama ilk aşamada tercihinizin sebebi üzerinde durmanız da fayda vardır. Dilerseniz, En Güzel Dış Cephe Mantolama Modelleri başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!