Sağdıç Neler Yapar? Görevleri Nelerdir?

Birbirinden güzel düğün fikirleri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın.

2093

Düğün sürecinde yapmanız gereken ilgilenmeniz gereken onlarca detay var. Bu süreçte gelin ve damadın işlerine yardım edecek birileri her zaman gereklidir. Her ne kadar günümüzde organizasyon firmaları sizler için her işi halletmeye çalışsa da gelin ve damadın üzerine düşenler azımsanmayacak kadar fazladır. Gelinler yanlarında nedimelerini alırlar bu süreçte. Damatlar ise sağdıçları. Bu seçimi yaparken genel olarak en yakınınızdaki insanları seçmeniz yararınıza olacaktır. Hem sizi tanıyan, isteklerinizi tahmin edebilecek hem de her talep ettiğiniz zaman yanınızda olabilecek birileri mantıklı seçimler olacaktır. Gelelim sağdıç görevlerine..

Sağdıçların Görevleri

  • Onlar düğünün kahramanlarıdırlar. Çoğu aksaklıkta ön plana çıkar çözümlemeye çalışırlar.
  • En büyük görevleri her daim damada destek olmaktır.
  • Henüz ilk adım olan yüzük seçiminde dahi damadın yanında olurlar.
  • Gelin arabası tamamen onların kontrolündedir. Onun süslenmesinden, masraflarından sorumludur.
  • Konuklarla veya mekanla ilgili çıkan problemlerle ilgilenirler. Özellikle düğün günü bu tarz problemlerle damadın veya gelinin huzurunu kaçırmak doğru olmayacaktır.
  • Müzik için gelen orkestradan da sorumludurlar. Onların bahşişleri ve sahneleri tamamen sağdıçların kontrolündedir.
  • Düğün çekimleri sırasında eğer konseptte varsa çekimlere katılırlar.
  • Bekarlığa veda partisi düzenlemek belki de en keyif verici görevleri arasındadır. Bu gecenin de bütün masrafları aynı şekilde sağdıca aittir.
Mutlaka incele:  İlginç Düğün Fikirleri ve Önerileri

Sağdıç olarak sadece bir kişi seçmek zorunda değilsiniz. Dilediğiniz kadar sağdıç seçebilirsiniz. Genel olarak adet, nedime sayısı ile eşit olmasıdır. Ancak böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bu gelenekte diğer geleneklerde olduğu gibi bölgeden bölgeye oldukça değişmektedir. Çoğu bölgemizde yukarıda bahsettiğimiz görevlerin masraflarını ayrıca dağıtılan bahşişleri sağdıç karşılar.

Sağdıç Yaka Çiçeği

Düğün esnasında sağdıçları belli eden en önemli aksesuar yaka çiçekleridir. Sağdıçların hepsi aynı yaka çiçeğini kullanırlar. Bu şekilde gelen misafirlerden ayrılırlar. Eğer nedimelerle de uyumlu olsunlar derseniz nedime buketiyle benzer yaka çiçekleri seçebilirsiniz.

Mutlaka incele:  Gelin Ayakkabısı Seçimi İçin Püf Noktalar

Sağdıç Kurdelesi

Sağdıç çiçeği her bölgede kullanılan bir aksesuar değildir. Bu sebepten dolayı bazı bölgelerde sağdıç kurdelesi kullanılır. Bu kurdelelerin kullanım sebebi de yaka çiçeği ile aynıdır. En çok kullanılan renk ise yeşildir. Üzerinde çoğunlukla sağdıç yazılı olur.

Sağdıç Kıyafetleri

Bu geleneğe tamamen uymak istiyorsanız eğer tüm sağdıçlar ve damat aynı kıyafeti giyer. Ancak damat farklı olarak kravat veya papyon takar. Damadın seçimine göre de sağdıçların hepsi diğer seçeneği takarlar. Tabi ki böyle bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Farklı giyinen sağdıçlar yaka çiçekleriyle veya kurdele ile sağdıç olduğu belli edebilir.

Mutlaka incele:  Gelin Çıkarma Nasıl Yapılır?

Siz düğünüzde sağdıca hangi görevleri verdiniz veya vermeyi düşünüyorsunuz? Hemen yorumlar kısmında bizlerle paylaşın.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!