Sirkeyle Ev Temizliği Nasıl Yapılır? Sirkeyle Koltuk, Halı Temizliği

2007

Ev temizliğinde pek çok kimyasal madde ve deterjandan daha iyi bir performans çıkaran sirkenin, kullanım alanları da sanılanın aksine oldukça fazladır. Sirkeyle ev temizliği, kısa sürede ve büyük ölçüde tamamlanabilir. Özellikle koltuk ve halı temizliğinde sirkenin leke çıkarıcı etkisi bulunmaktadır.

Sirkeyle Ev Temizliği Kullanım Alanları

Parke ve zemin temizliğinde kesin çözüm olarak bilinen sirke, hem yerlerin daha parlak görünmesine hem de tozların yerlere yapışmamasına yardımcı olur. Zemine dökülmüş herhangi bir lekenin yapışmasını engeller ve bu anlamda da hızlı bir çözüm yaratır. Sirkeyle ev temizliği yapmak pek çok deterjandan daha hızlı sonuç vermektedir.

Mutlaka incele:  Koltuk Temizleme Püf Noktaları - Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

1Cam Temizliği İçin

Özellikle yeni taşınılmış bir evin camları için veya yeni taktırılan pencerelerin camları için sirkeli su, oldukça kuvvetli bir temizleyici olarak değerlendirilmektedir. Daha güzel bir koku vermesi açısından elma sirkesi tercih edilmelidir.

2Halı ve Koltuk Lekeleri İçin Sirkeyle Ev Temizliği

Kimyasal madde içeren deterjanları kullanmak yerine sirkeli su ile lekelerin çıkarılması mümkündür. Bu şekilde halı ve koltuklar yıpranmadan uzun vadeli şekilde kullanılabilir. Tülü, sirkeli su ile ıslatıp leke ovulursa lekenin anında çıktığı da görülecektir.

Mutlaka incele:  Pratik Ev Temizliği Nasıl Yapılır? Pratik Ev Temizliği İçin Teknikler

3Buzdolabında Bulunan Kötü Kokular İçin

Yeni alınan veya uzun süre açılmamış olan buzdolapların içlerinde bulunan kötü ve rahatsız edici kokuların giderilmesi için de yine sirke kullanılmalıdır. İsteğe bağlı olarak sirkeli su bulunan kabın dolabın içinde bekletilmesi ya da sirkeli su ile dolabın içinin silinmesi kokuları yok etmek için yeterlidir.

4Banyo Fayansları İçin Sirkeyle Ev Temizliği

Sirkeli su ile ıslatılmış sünger yardımı ile temizlenen banyo fayansları kısa sürede beyazlayacak ve tüm kirlerden arınacaktır. Ayrıca, 2 bardak sirke yaklaşık 5 dakika kaynatılırsa ve bu şekilde fayanslara uygulanırsa lekeler de yok olacaktır.

Mutlaka incele:  Cam Temizliği Püf Noktaları - Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

5Odadaki Kötü Kokular İçin

Sirkeyle ev temizliği ile özellikle sigara kokusunun odanın perdelerine veya koltuklarına sinmiş olması çoğu zaman engellenemez. Fakat odada bir kavanoz içerisinde sirkeli su bulundurmak bu tür kokuların en fazla 2-3 gün içerisinde tamamen yok edilmesine yardımcı olacaktır.

6Televizyon ve Telefonlardaki El Lekeleri İçin

El lekesi ve parmak izleri çoğu zaman teknolojik aletlerin ekranlarında leke bırakır. Bu lekeleri bir bez yardımı ile veya kıyafetlere sürerek çıkartmaya çalışmak cihazlara zarar verir. Sirkeli su ile nemlendirilmiş bez, cihazlara sürüldüğünde anında lekeler çıkacaktır.

Sirke Kullanırken Dikkat

Öncelikle sirke kullanırken miktar iyi ayarlanmalıdır. Her türlü yüzeye kullanılabilen bir madde olmasıyla beraber, asitli içeriğinden dolayı aşındırıcı özelliği de bulunmaktadır. Bu nedenle sirkeyle ev temizliği yaparken saf sirke kullanmak yerine su ile karıştırılmış sirkeli su karışımı tercih edilmelidir.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!