Yatak Odası Dekorasyonu İçin Fikirler

994

Ev dekorasyonu, insanı psikolojik açıdan oldukça etkileyen bir unsurdur. Bu açıdan evinizi dekore ederken kendi zevkiniz ve moda trendlerinin yanı sıra dekorasyon fikirlerine de göz atmanızda fayda var. Evin önemli bölümlerinden biri olan yatak odası dekorasyonu da günün önemli bir bölümünü geçirdiğiniz ve sizin özel alanınız olduğu için özenle yapılmalı.

Yatak odası dekorasyonu nasıl olmalı?

Yatak odalarını dekore ederken görünüşü kadar işlevsel olması da önemli. Tabi rahat bir uykuya elverişli olmasına da dikkat edilmeli. Yatak odası dekorasyonu ile ilgili sorularınız var ise işte size, evini yenilemek isteyenle ya da evlenecek olanlara yatak odası dekorasyonu için mükemmel öneriler.

Mutlaka incele:  Birbirinden Güzel Ev Dekorasyon Modelleri, Fikirleri ve Örnekleri

1Yatak odanız ferah olsun

Yatak odanız ışık alan ve ferah bir oda olmalıdır. Çünkü karanlık ve güneş görmeyen odalar hem sağlığınızı hem de psikolojinizi olumsuz yönde etkiler. Şık yatak odası için belli bir renk belirleyerek dekorasyon yapmalısınız. Aksi takdirde karmaşık renkler kalabalık ve kötü bir görünüm ortaya çıkarır. Açık renklerle odayı ferahlatmak için krem rengini tercih edebilirsiniz.

2Duvar kağıtları ile farklılık katın

Odanın genelinde beyaz kullandıysanız desenli ve renkli detaylar kullanabilirsiniz. Lüks ve ihtişamlı bir görünüm için varak figürlerinden faydalanabilirsiniz. Odanın bir duvarını desenli duvar kağıdı ile kaplayarak hareketli bir dekorasyon elde edebilirsiniz.

Mutlaka incele:  En Güzel Dış Cephe Mantolama Modelleri

3Renk uyumunu ihmal etmeyin

Belli bir renk üzerinde yoğunlaşarak da hoş bir görünüme kavuşmak mümkün. Mor ve beyaz gibi iki renk seçerek duvar boyasından halıya, yatak örtüsünden koltuklara kadar her bir detayı bu renklerden oluşturabilirsiniz.

4Deri detaylar ile farklılık yaratın

Deri, dekorasyonlarda lüks görünüm için tercih edilen bir malzemedir. Yatak başlığını, koltuğu deri seçerek hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz. Duvar, döşeme ve halıları açık renklerde seçtiğiniz sürece diğer mobilyaları koyu renkte almanızda sakınca yoktur.

5Dolaplarla odayı küçültmeyin

Yatak odanız yeterli genişliğe sahipse yalnızca yatak ve dolap bulundurmak yerine tekli koltuklarla hoş bir görünüm oluşturabilirsiniz.

6Yatak başlığına özen gösterin

Yatak başlığı hem yatağı güzel gösteren hem de dekorasyonda büyük payı olan bir detaydır. Odanın genel havasına uygun bir başlık seçtiğiniz sürece güzel bir görünüm oluşturabilirsiniz. Yatağın uç kısmında bulunan mini koltuk da aynı şekilde şık detaylar arasında yer alır.

Mutlaka incele:  Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır?

7Pastel tonları tercih edin

Soft renkler hem gevşemenizi hem de rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Siyah, kahverengi gibi keskin renkler yerine bebe mavisi, pudra pembesi, lila gibi daha soft renkler tercih ederek rahat bir yatak odası görünümü yaratabilirsiniz.

8Yatak seçerken odanın büyüklüğünü de düşünün

Yatak odasının en önemli eşyası olan yatağınızı da dekorasyona uygun seçmelisiniz. Rahatlığı ön planda tutuyorsanız geniş bir yatak seçerek odanın büyük bir bölümünü kaplamasını sağlayabilirsiniz. Eğer yatağınız odanızı küçültüyorsa boy aynaları ile geniş bir oda yanılsaması yaratabilirsiniz.

9Beyaz renk ile şık bir odayı garantileyin

Minimal ve modern tarzda bir yatak odası dekorasyonu oluşturmak için beyaz rengini ön planda tutmalısınız. Özellikle beyaz renkteki mobilyalar oldukça modern bir görünüm oluşturur. Beyaz yatak, beyaz komidin ve beyaz dolaptan sonra seçeceğiniz diğer renkler çok daha güzel bir şekilde ön plana çıkar. Modern yatak odası dekorasyonunda trend olan renkler gri ve de krem rengidir. Bu renkler beyazla da çok uyumludur.

Küçük balkonlar için dekorasyon önerileri

Dekorasyona meraklıysanız, küçük balkonları işlevsel ve şık hale getirmenizi sağlayacak küçük balkonlar için dekorasyon önerileri yazımıza göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!