Yurtdışında Evlilik Nasıl Yapılır? Yurtdışında Evlilik Organizasyonu Fikirleri

468

Yurtdışında evlenme fikri bir rüya, bir hayal gibi gelebilir fakat artık bu düşünce hayal değil! Yurtdışında evlilik yapmak en az Türkiye’de evlenmek kadar kolay…

Yurtdışında Evlilik Neden Yapılır?

Yurtdışında evlilik yapmanın çiftler açısından pek çok sebebi var. Farklı durumlardan dolayı daha az para harcama imkanı, farklı topraklarda farklı bir anıya sahip olmak ve daha pek çok sebepten dolayı yurtdışında evlilik cazip bir fikir olabiliyor.

Mutlaka incele:  Yörük Düğünü Nasıl Yapılır?

1Yurtdışında evlilik için gerekli hazırlıklar nelerdir?

Yurtdışında evlilik öncesinde resmi hazırlıkları tamamlamanız gerekiyor. Bunun için de bazı belgelere ihtiyacınız olacak. Gerekli olan belgeler hemen hemen her ülkede aynı fakat sizin yine de evlilik öncesinde konsoloslukla konuşup teyit etmenizde fayda var.

2Gerekli belgeler 

-Evlendirme Ehliyet Belgesi (Nüfus Müdürlüğünden)

-Nüfus Kayıt Örneği (Nüfus Müdürlüğünden)

-Uluslararası Doğum Kayıt Örneği (Nüfus Müdürlüğünden)

-İkametgah (Muhtarlıktan, Noter Tasdikli)

-4 adet vesikalık fotoğraf

-Nüfus Cüzdanı, Pasaport Fotokopileri ve Asılları.

Mutlaka incele:  Kapsamlı Evlilik Listesi ve Önerileri

3Harç ücreti 

Yurtdışında evlenmek için gerekli olan şeylerden biri de harç ücretidir. Ülkeden ülkeye değişen bu ücret, nikah cüzdanı için tahsil edilmektedir.

4Nikah günü 

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra hangi ülkede evlenecekseniz o ülkenin Türk Konsolosluğu’na giderek nikah günü alabilirsiniz.

5Diğer hazırlıklar…

Resmi hazırlıklarınızı tamamladıysanız sıra diğer hazırlıklara geliyor. Uygun fiyatları ve indirimleri takip ederek uçak biletinizi alın, otel rezervasyonunuzu yaptırın. Dilerseniz, tüm bu süreci bir organizasyon şirketi ile çalışarak daha kolay bir şekilde ilerletebilirsiniz. Bu konuda hazırladığımız Yurtdışında Evlenmek İsteyenlere Müjde! başlıklı yazımız size yardımcı olacaktır.

Mutlaka incele:  Nostaljik Düğün Giriş Müzikleri Listesi

6Kuaför ve fotoğrafçı

Evlilik yolundaki her hazırlık özeldir ve her detay önemlidir. Kuaför ve fotoğrafçı gibi konuları mutlaka önceden araştırmalı, gerekli hizmeti alacağınız kişi veya mekanlarla anlaşmalısınız. Tabii ki, diğer konular da oldukça önemli. Gelinlik ve damatlık seçimi, gelin çiçeği, saç modeli gibi… Ama biz size bu konuda da fikir verebilecek yazıları kaleme alıyoruz.

Gelinler İçin Harika Saç Modelleri

Yurtdışında evlilik sürecinde hazırlıklarınızın arasında saç modelinize karar verme gibi bir durum da söz konusu olacaktır. Tabii ki, gelinliğinizle uyumlu en şık ve en göz alıcı saç modelini yaptırmak isteyeceksiniz. Sizin için yazdığımız Gelin Başı Modelleri İçin Öneriler başlıklı yazımıza da göz atmanızda fayda var.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!