Su Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

1376

Çoğunlukla içten dışa ya da dıştan içe istenmeyen su akışını engellemek  için kullanılan su yalıtım malzemeleri kendi içinde de pek çok çeşitlilik göstermektedir. Bunlar da yine çatıya, zemine, pencere pervazlarına uygulanabilmektedir.

Su Yalıtım Malzemeleri

Su yalıtımı yapmak için kullanılan malzemeler çok önemlidir. Su yalıtım malzemelerinin kendi içindeki çeşitlerden gelin birkaç tanesi hakkında bilgi verelim. En azından yüzeysel de bir miktar fikir sahibi oluruz.

Mutlaka incele:  Isı Yalıtımı Malzemeleri Nelerdir? Nasıl Yapılır ?

1Bitüm

Günümüzde ham petrolden elde edilmekte olan bitüm; suya dayanıklı olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Aynı zamanda bir hidrokarbon bileşiğidir.

2Epoksi

Yapışkanlı bir su yalıtım malzemesidir. Çoğunlukla dış yüzeyler için tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise aşırı dirençli olmasıdır. Yapıştırıcı özelliği dolayısı ile de boya astar malzemesi olarak kullanılmasının yanı sıra çatlak ve boşluk tamiratında da kullanılabilmektedir.

3Kauçuk

Temel kullanım sebebi su yalıtım malzemeleri kullanımının direncini artırmaktır. Hem ısıya karşı aşırı derecede koruyucudur hem de aynı şekilde sıvı akışının engellenmesine yüksek miktarda destek olur. Ayrıca kalıcı hasarların oluşma ihtimalini de en aza indirmektedir.

Mutlaka incele:  Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ve Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

4Siloksan

Bu su yalıtım malzemeleri çoğunlukla yüzey yalıtımında tercih edilmektedir. Farklı bir özelliği sıvı akışını engellerken aynı zamanda sıvıyı itmesidir. Bu özellik ile sıvıyı emen yüzeylere, şeffaf olduğu için uygulanıp, görüntüyü bozmadan koruma sağlayabilirsiniz. Çoğunlukla da tarihi eserlerin olduğu ya da kendisi tarihi eser olan zeminlerde kullanılır.

5Akrilik

Yine zeminde uygulanan bir su yalıtım malzemeleri arasındadır. Tercih edilmesinin temel sebebi ise kolay kuruyabilme özelliği katmasıdır. Bu amaçla temel olarak teras ve balkonlarda tercih edilmektedir. Çoğunlukla da tekstil sektöründe kendine yer bulabilmektedir.

Mutlaka incele:  Isı Yalıtım Levhası Nedir? Nasıl Yapıştırılır?

Su Yalıtımının Önemi

Yukarıda bir kısmından bahsetmiş olduğumuz su yalıtım malzemeleri listesinin temel özellikleri barınmaktadır. Hepsinin en temelde iki özelliği vardır. Bunlardan biri kaliteli bir uygulama yapmış olmanızı sağlamak; ikincisi ise uzun ömürlü olmasına sebep olmaktır. Su yalıtımını yapmadığınız takdirde de hangi mevsim olursa olsun, zaman içerisinde ister istemez sıvı akışı yüzünden çeşitli hasarlara maruz kalınacaktır. Bu da hem keseyi hem vücudu zorlayacaktır. Sırf buna maruz kalmamak adına bile su yalıtımını yapmak akıllıca olacaktır.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!